» Kariera » Efektywne tworzenie sieci kontaktów
26.01.2016
News

Efektywne tworzenie sieci kontaktów

Dobrze wiesz, że nie należy zakładać dżinsów na rozmowę kwalifikacyjną, ale czy jesteś równie zaznajomiony z zasadami networkingu? Jeżeli do zdobywania kontaktów zawodowych podchodzisz bezceremonialnie, możesz całkowicie zniechęcić potencjalnych partnerów biznesowych. Zapoznaj się z najbardziej powszechnymi błędami networkingu, dzięki czemu będziesz mógł ich uniknąć.

Nie czekaj
Większość osób zaczyna dbać o swoje kontakty biznesowe dopiero po utracie pracy. Efektywny networking oznacza kreowanie kontaktów i relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi przede wszystkim wtedy, kiedy jesteśmy zatrudnieni.


Bądź świadomy
Jeżeli wybierasz sie na spotkanie, na którym możesz zdobyć sporo ciekawych kontaktów, zastanów się dokładnie, jaki cel chcesz osiągnąć. Szukasz pracy? Jeżeli tak, czy jest to jakieś konkretne zajęcie, czy po prostu potrzebujesz zmiany? Szukasz kontaktów biznesowych czy może osoby, która byłaby mentorem w danej dziedzinie? Jeżeli ktoś zaczyna z Tobą rozmawiać musisz wiedzieć, w którą stronę chcesz poprowadzić dyskusję. Jeżeli sam nie wiesz czego oczekujesz, nie uda Ci się.


Bądź przygotowany
Każde spotkanie, gdzie możesz nawiązać ważne biznesowe kontakty, traktuj jak wielkie wystąpienie. Musisz być bardzo dobrze przygotowany. Ćwicz odpowiednią wymowę oraz możliwe odpowiedzi, ponieważ możesz mieć okazję wypowiedzieć się na temat własnych planów zawodowych i celów jakie chcesz osiągnąć – radzą eksperci portalu monsterpolska.pl.


Pamiętaj o wizytówkach
To dość niezręczne, gdy prowadzisz ciekawą rozmowę i w pewnym momencie sięgasz po serwetkę, by zapisać na niej numer telefonu. By uniknąć takich sytuacji zainwestuj dodatkowe pieniądze w profesjonalne wizytówki wydrukowane na papierze dobrej jakości.


Poważnie brzmiący adres e-mail
Oczywiście Twoi znajomi mogą Cię znać jako szaloną_karolinę czy wesolego_romka, ale w kontaktach biznesowych pamiętaj o odpowiednim adresie e-mail.


Szanuj czas rozmówcy
Każdy chce jak najlepiej wykorzystać spotkanie biznesowe i zdobyć wachlarz nowych kontaktów. Szanuj jednak czas swojego rozmówcy i nie pozwól mu się Tobą zmęczyć. Jeżeli kontaktujesz się telefonicznie bądź e-mailowo, pamiętaj, że druga strona ma jeszcze inne obowiązki.


Zadbaj o odpowiedni strój
Wybierając sie na spotkanie, na którym chcesz zdobyć zawodowe kontakty, zadbaj o odpowiednią prezencję. Wyglądaj schludnie, pamiętaj o manierach, bądź wyprostowany i miej mocny uścisk dłoni. Zachowuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, okazuj mu szacunek. Takie rozmowy na spotkaniach biznesowych mogą być próba generalną przed rozmową kwalifikacyjną. Na pewno chcesz zostać dobrze zapamiętany przez osobę, która w przyszłości może pomoc Ci w znalezieniu pracy.


Daj się zapamiętać
Ludzie z kontaktami, zajmujące wysokie stanowiska  spotykają bardzo wiele osób, jednak zapamiętują nielicznych. Zadbaj o to, aby wyróżnić sie z tłumu. Bądź asertywny, zachowuj się jak urodzony przywódca. Jednak nie przesadzaj. Chcesz przecież pokazać się jako osoba pewna siebie, nie nieznośna.


Nie zniechęcaj się

Jeżeli ktoś mówi, że nie jest w stanie zaproponować Ci w tej chwili niczego ciekawego, nie zniechęcaj się i zapytaj jakie są widoki na przyszłość. Zorientuj się czy Twój rozmówca nie ma znajomych, którzy poszukują pracownika właśnie takiego jak Ty. Zapytaj, jaki powinien być Twój następny krok. Wytrwałość jest dowodem na prawdziwe zainteresowanie i może pomóc osobie, z którą się kontaktujesz wpaść na pomysły, które mogłaby przeoczyć w innej sytuacji.


Bądź prawdomówny
To bardzo kuszące powołać się na kogoś bez jego wiedzy, by pomóc sobie w umówieniu się na ważne spotkanie. Jednak należy pamiętać, że kłamstwo zawsze może wyjść na jaw. Osoba, z którą sie spotkasz, zorientuje się, że nie byłeś szczery i w rezultacie spalisz za sobą nie jeden, a dwa mosty.


Okaż wdzięczność

Po każdej rozmowie wyślij krótkie podziękowanie, maila lub zadzwoń. Daj znać rozmówcom czy ich wskazówki okazały sie skuteczne. Jeżeli z jakiegoś powodu zakończysz szukanie pracy, daj znać osobie, która Ci pomogła. Może Ci się wydawać, że to koniec Waszego kontaktu, ale nigdy nie wiadomo kiedy Wasze ścieżki na nowo sie skrzyżują.


Kiedy osiągniesz sukces zawodowy nigdy nie zapominaj o tych, którzy pomogli Ci dotrzeć do celu. Oddaj przysługę i pomóż komuś innemu.