» Kariera » „Gdzie chciałbyś być za pięć lat?”, czyli trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
04.01.2016
News

„Gdzie chciałbyś być za pięć lat?”, czyli trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To pytanie, które chyba każdy z nas słyszał na większości rozmów kwalifikacyjnych. Rekruter, który je zadaje chce sprawdzić czy jesteś osobą ambitną i czy dążysz do rozwoju. Jednak jak w przypadku większości tego typu pytań trzeba uważać na odpowiedź. Powinna być możliwie jak najbardziej konkretna. Poniższe wskazówki pomogą ci odpowiedzieć na nie tak, by zadziałało na twoją korzyść.


Powiedz o swoich celach w odniesieniu do celów firmy
Przed każdą rozmową powinieneś zrobić dogłębny research na temat firmy, do której aplikujesz. Dowiedz się w którą stronę zmierza, na jakich polach chce się rozwijać i znajdź punkty wspólne. Powiedz o swoich planach rozwoju na najbliższe lata i odnieś je do działań firmy. Pokażesz w ten sposób, że zależy ci na własnym rozwoju, który przyczyni się także do rozwoju firmy, jej produktów, czy zespołu, którym będziesz zarządzał.  Pracodawcy chcą widzieć, że chcesz pracować, a nie ich prześcignąć i za pięć lat znaleźć się na ich miejscu.


Możesz powiedzieć: „Szanuję, jak ta firma rozwija swoich pracowników i mam nadzieję, że w ciągu pięciu lat będę zarządzać własną drużyną i przyczynię się do rozwoju mego działu.”


Pokaż, że jesteś ambitny

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy mają pragnienie, aby rozwijać się zawodowo. Możesz wspomnieć, że w ramach pracy interesują cię np. szkolenia dla menedżerów, jeśli takie stanowisko chciałbyś za jakiś czas osiągnąć. Pokaż, że aplikując na dana pozycję myślisz o tym, że w określonym czasie chcesz osiągnąć kompetencje, które pozwolą ci na awans. Pamiętaj, by wypowiadając te słowa podkreślać, że zależy ci na rozwoju w strukturach danej firmy, a nie u konkurencji. Jeśli jesteś na tyle ambitny, że myślisz, by kiedyś zająć w niej stanowisko prezesa, raczej nie informuj o tym rekrutera. Uważaj na słowa, bo zbyt wygórowane ambicje (nawet jeśli uważasz, że te cele są w twoim zasięgu), mogą zostać źle odebrane. Jeżeli masz predyspozycje by kiedyś zarządzać firmą do której aplikujesz, pokaż to swoją pracą jak już zostaniesz zatrudniony – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.


Możesz powiedzieć:
„Chcę badać możliwości zarządzania firmą, a także poznać niuanse tej branży, co pomoże mi się rozwijać i awansować w strukturach firmy."  Wykaż zainteresowanie nauką

Spójrzmy prawdzie w oczy: wiele osób nie wie dokładnie, szczególnie jeśli są jeszcze na początku swojej zawodowej drogi, gdzie chciałaby się znaleźć na pięć lat. W takie sytuacji zawsze warto podkreślać swoją chęć do nauki i rozwijania się w danej dziedzinie. Mów o aspektach swojego życia zawodowego, w których chcesz się doskonalić. Może jest obszar biznesu, którego nie rozumiesz i chcesz więcej się o nim dowiedzieć, dzięi pracy w danej firmie. A może jest jakiś język, którego chciałbyś się nauczyć. Pokaż im, że interesujesz się rozwojem osobistym i że chcesz umieć więcej niż obecnie – nie tylko w ramach danej branży. Zostaniesz dzięki temu odebrany jako osoba otwarta i wszechstronna, która nawet jeśli nie wie jeszcze gdzie dokładnie będzie za jakiś czas, wie, że tylko dalsza nauka i poświęcenie czasu na rozwój pomogą jej osiągnąć sukces. A sukces pracownika to także sukces firmy.


Możesz powiedzieć: „Mam nadzieję, że wezmę udział w zajęciach rachunkowości i dowiem się więcej na temat finansowych aspektów tej branży i lepiej zrozumiem, w jaki sposób firma działa jako całość. Czy może mi pan powiedzieć jaka jest ścieżka rozwoju na danym stanowisku?"