» Pracownicy » Psychologia negocjacji i budowania relacji, czyli jak mózg i biologia determinują wyniki naszych kontraktów
25.01.2017
News

Psychologia negocjacji i budowania relacji, czyli jak mózg i biologia determinują wyniki naszych kontraktów

 

Podczas spotkania zobaczymy

  • wyniki Instytutu Gallupa, pokazujące, dzięki którym pracownikom budujemy wartość w organizacji, a którzy powodują straty
  • jak układ limbiczny, kora mózgowa oraz nasze hormony determinują sposób prowadzenia negocjacji i efekty w pracy

 

Z zupełnie nowej strony, odpowiemy sobie na pytanie - Dlaczego z jednymi osobami budujemy relacje szybko i „nadajemy na tych samych falach”,  a z innymi negocjacje wyglądają jak walka?

 

Wystąpienie inspiracyjne jest pigułką wiedzy, która pojawiła się na studiach MBA w ostatnich 2 latach. Zapraszam wcześniejszych absolwentów do uzupełnienia wiedzy, a tych, którzy już widzieli tę część, do jej odświeżenia.

 

JEŚLI MACIE ZNAJOMYCH, KTÓRZY BYLIBY ZAINTERESOWANI TYM TEMATEM - ZAPROŚCIE ICH.

Jedyny warunek – rejestracja poprzez formularz rejestracyjny.

  

 

Nikolay Kirov

Praktyk z doświadczeniem dydaktycznym i zapleczem naukowym.Od 1996 r. mówca inspiracyjny, wykładowca i doradca w zakresie:

- Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w Biznesie
- Przywództwa i wdrażania zmian organizacyjnych
- Rozwiązywania konfliktów i komunikowaniem się
- Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych
- Budowania modeli e-Biznesu i Strategii 

Od 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w jego wykładach, szkoleniach i sesjach inspiracyjnych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych,  programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FiINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej, a także międzynarodowego programu Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca  „Kozminski AMP” -  „Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, prowadził zajęcia w EADA Business School.

Na swoich kursach pokazuje: jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów; jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty.

Członek Zarządu i Dyrektor Strategii i Rozwoju, Center of Excellence (Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów) Akademii Leona Koźmińskiego. Partner i członek zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członek Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członek Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członek Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards oraz członek Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe." oraz Rady Programowej „Personel i Zarządzanie”.

W Center of Excellence Akademii Leona Koźmińskiego specjalizuje się w projektowaniu programów talentowych i rozwojowych dla menedżerów  - pod indywidualne potrzeby organizacji.

Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów. Zaprojektował i koordynuje studia podyplomowe „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Opiekun ponad 100 strategicznych projektów doradczych, prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekun i promotor ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej.

Termin: 25.01.2017 (środa)
Godziny: 18:00 Networking
               18:30 Prezentacja Nikolaya Kirova
Miejsce: Aula I

Kontakt z organizatorem:

Marta Krawczyńska
Specjalista ds.relacji z Absolwentami
tel: 22 519 22 74
mkrawczynska(at)kozminski.edu.pl