» Strona główna » „Uczenie się to permanentny element naszego rozwoju. Niektóre osoby wracają na studia podyplomowe wielokrotnie, bo szukają swojej optymalnej ścieżki zawodowej kariery” – powiedziała Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów.
02.03.2020
News

„Uczenie się to permanentny element naszego rozwoju. Niektóre osoby wracają na studia podyplomowe wielokrotnie, bo szukają swojej optymalnej ścieżki zawodowej kariery” – powiedziała Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów.

Na karierę nigdy nie jest za późno


  • Czy mając w kieszeni dyplomy prestiżowych uczelni, tytuły naukowe, stajemy się bardziej pewni siebie i odważnie stawiamy kroki na arenie zawodowej?


Zdecydowanie tak i to też podkreślają nasi absolwenci. Wskazują, że studia podyplomowe i MBA zmieniają ich sposób myślenia, tzw. mindset, budują ich pewność siebie, mają istotny wpływ na życie zawodowe i osobiste. W naszej uczelni studia podyplomowe wybiera około 2 tys. osób w każdym cyklu kształcenia, a rekrutacja odbywa się zarówno jesienią, jak i wiosną. Mamy ponad 80 kierunków studiów podyplomowych i cały czas rozwijamy ofertę podążając za zmianami na rynku oraz oczekiwaniami kandydatów. Ten format kształcenia wciąż się rozwija.

  • Studia podyplomowe są przeznaczone głównie dla osób aktywnych zawodowo. Z jakich powodów kontynuują oni swoją ścieżkę edukacyjną?


Uczestnicy są zainteresowani podniesieniem kwalifikacji, poznaniem nowoczesnych narzędzi, np. zarządzania projektami czy prowadzenia hotelu, bo chcą lepiej i skuteczniej robić to, co już robią, awansować albo szybciej rozwijać własny biznes – wśród uczestników nierzadko są też przedsiębiorcy. Drugą grupę stanowią osoby, które chcą radykalnie zmienić swoją karierę. W zdobyciu całkiem nowej specjalności dostrzegają szansę na lepsze zarobki czy większą satysfakcję z pracy. Są też tacy, którzy podejmują studia podyplomowe z pobudek czysto intelektualnych. Interesuje ich rozwój osobisty, lubią się uczyć.

  • Kiedy przychodzi najlepszy czas na podnoszenie kwalifikacji?  


Uczenie się to permanentny element naszego rozwoju. Średnia wieku studentów studiów podyplomowych to nieco poniżej 40 lat, ale są wśród nich osoby młode, które nie tak dawno obroniły licencjat, pracują, ale chcą zdobyć nowy zawód. Czasem wracają na studia podyplomowe wielokrotnie, bo szukają swojej optymalnej ścieżki zawodowej kariery. Studiują też osoby bardziej doświadczone, planujące zmiany zawodowe. Na karierę nigdy nie jest za późno.

  • W pięciu się po szczeblach kariery niewątpliwie pomagają studia MBA. Program MBA Koźmińskiego jako jedyny z Polski znalazł się w rankingu „Financial Times” wśród stu najlepszych na świecie. Czym się wyróżnia?


Program istnieje na rynku już 30 lat.
Nasze programy są bieżąco aktualizowane, dostosowywane do wymogów rynku. Mają międzynarodowe akredytacje AACSB, EQUIS i AMBA. Mamy inne podejście do programu MBA, do studentów, do uczenia. Jak ktoś mnie pyta czym się wyróżniamy, to za każdym razem mówię, że wyróżniają nas przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy tu przychodzą i budują tę wyjątkową społeczność.

  • MBA, choć jest przepustką do kariery, nie jest rozwiązaniem dla wszystkich menedżerów. Kogo chętnie widzicie w swoich szeregach?


Aby podjąć studia MBA trzeba mieć przede wszystkim kilkuletnie doświadczenie zawodowe, najlepiej na stanowisku kierowniczym i silną motywację do rozwijania się jako menedżer czy przedsiębiorca. Są to studia niezwykle wymagające. Executive MBA to 586 godzin dydaktycznych. Nasi uczestnicy to osoby zapracowane, które dodatkowo przez prawie dwa lata muszą poświęcić każdą wolną chwilę na naukę, zadania domowe, tygodniowy wyjazd do Berlina na kampus uczelni partnerskiej ESCP Business School. Warunkiem, by to się udało jest stworzenie grupy osób, które są dla siebie wzajemnie ciekawe i inspirujące.
Kolejne grupy uczestników tego programu to za każdym razem nowe wyzwanie. Odpowiedni dobór uczestników jest niezwykle ważny, by mogli być dla siebie inspiracją w trakcie nauki.

  • Które kierunki prowadzone przez ALK oprócz programów MBA są najbardziej elitarne i cieszą się dużym uznaniem wśród pracodawców?


Każdy program znajdujący się w naszej ofercie jest konsultowany z biznesem, dlatego odpowiada na realne potrzeby rynku, co później odzwierciedlają kariery zawodowe naszych absolwentów. Oczywiście okrętem flagowym są studia MBA. Od kilku lat jako jedyna uczelnia w Polsce realizujemy program rozwojowy dla menedżerów najwyższego szczebla – Kozminski Advanced Management Program. Takie programy prowadzą najlepsze uczelnie biznesowe na świecie. U nas to nowy format, który rozwijamy, ale liczymy, że będzie rósł w miarę, jak rozwija się polska gospodarka.

Rozmawiała Agnieszka Usiarczyk
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 28 lutego 2020 r.