» Strona główna » Zespół Katedry Strategii ALK pod kierunkiem prof. Krzysztofa Obłója rozpoczął długoterminowy program badawczy „Biznes w czasie pandemii”. Jego celem jest systematyczne sprawdzanie, jak polscy menedżerowie radzą sobie w obliczu koronawirusa.
15.04.2020
News

Zespół Katedry Strategii ALK pod kierunkiem prof. Krzysztofa Obłója rozpoczął długoterminowy program badawczy „Biznes w czasie pandemii”. Jego celem jest systematyczne sprawdzanie, jak polscy menedżerowie radzą sobie w obliczu koronawirusa.

Badanie ma na celu analizę ocen zagrożeń dla firm oraz pierwszych reakcji osób pracujących na stanowiskach menedżerskich w obliczu pandemii koronawirusa. Weźmie w nim udział około tysiąca absolwentów programu Executive MBA prowadzonego w naszej uczelni.

„Nie jest to próbka reprezentatywna, ale dobór absolwentów jako próby pozwala nam na dobre przybliżenie tego, co dzieje się w krajowej gospodarce, bowiem absolwenci reprezentują praktycznie całe spektrum polskich organizacji gospodarczych. Prowadzą firmy każdej wielkości – od mikro aż po wielkie filie korporacji międzynarodowych działających w Polsce. Działają w każdej branży – od przemysłu, poprzez handel, usługi
aż do budownictwa. Działają w gospodarce realnej i wirtualnej. Ich ocena pandemii ma bardzo wiele punktów wspólnych, stanowiąc dzięki temu dobre przybliżenie aktualnego funkcjonowania firm w polskiej gospodarce. Zamierzamy powtarzać to badanie systematycznie do końca pandemii. Nasze badanie jest nietypowe,
tak jak nietypowa jest też sytuacja” – mówi prof. Obłój, Kierownik Katedry Strategii w ALK.

Wyniki badania pokażą obraz tego, jak zmieniają się zagrożenia, reakcje i nastroje w firmach nad Wisłą. Ankietowani otrzymali kwestionariusz, w którym odpowiedzą m.in. na pytania, kiedy odczuli pierwsze skutki pandemii, jakie były pierwsze zakłócenia w codziennej pracy oraz pierwsze działania, które podjęli. Zostali również poproszeni o jakościową ocenę, czyli opisanie, które zakłócenie okazało się najważniejsze, a jakie mniej dotkliwe, dla ich biznesu w ostatnich dwóch tygodniach i dlaczego. Ocenią także skuteczność własnych reakcji kryzysowych i ogólny poziom radzenia sobie w sytuacji pandemii.

„Kwestionariusz zwróciło nam ponad stu absolwentów. Dziękujemy im i mamy nadzieję, że zostaną z nami
w kolejnych edycjach badania, dzięki czemu dostaniemy niezwykły i wnikliwy wgląd w funkcjonowanie różnego rodzaju firm w tej niezwykle trudnej sytuacji” – podsumował prof. Obłój.

Wyniki badania będą publikowane sukcesywnie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony!