Studia podyplomowe » Blog » Czy jesteś jak dr House?
20.11.2018
News

Czy jesteś jak dr House?

 

Czy jesteś jak dr House?

To prowokacyjne pytanie stawiamy, by zastanowić się nad sposobami rozumowania i podejmowania decyzji. Dr House, spoglądając na chorą pacjentkę w pilocie pierwszego sezonu, używa zwrotu: „Jeśli to nie nowotwór, to kim są podejrzani?”, a kiedy zagadka tajemniczej choroby została już rozwikłana, konkluduje z dumą: „Rozwiązałem zagadkę, moja rola skończona.” – zauważają Henry Jacoby i William Irwin, autorzy  książki „Dr House i filozofia – wszyscy kłamią”. Przywołując podobieństwa pomiędzy House’em i Holmesem, stwierdzają: „Tak jeden, jak i drugi uważają, że posługują się dedukcją. I obaj są w błędzie!”. I dalej: „House myli swoje metody logiczne z dedukcją: »Sąd wymaga [dedukcyjnego] rozumowania (odcinek Acceptance). Dlaczego na to nie wpadłem? Pacjent powiedział mi... że go boli, a ja, ja powinienem wydedukować, że gardło jest zaczerwienione…« (odcinek Occam’s Razor)”.

Autorzy książki nie mają wyboru; ich konkluzja nie może być bowiem inna aniżeli w zgodzie z zasadami logiki. Piszą oni: „Gdyby House i Holmes naprawdę używali dedukcji, wtedy ich decyzje byłyby bezbłędne i wolne od zgadywanek, ponieważ w przypadku dedukcji, przy prawdziwych założeniach, wnioski muszą być właściwe”.

Wydaje się, że zgadywanie oraz wyciąganie wniosków na podstawie pojedynczych zdarzeń bliższe jest naturze ludzkiej. A w biznesie: jaki sposób rozumowania byłby najlepszy? Jakie są zasady zawodnego i niezawodnego rozumowania? Jak odróżniać fakty od opinii. Po odpowiedzi na te i wiele innych pytań zapraszamy na szkolenie z krytycznego myślenia, które uznawane jest dzisiaj za kluczową kompetencję liderów XXI wieku. Swoim warsztatem i pasją podzieli się z Państwem Artur Negri.


(link do szkolenia)