Studia podyplomowe » Rozwój » Jak łączyć karierę zawodową z życiem rodzinnym?
28.06.2013
Admin
News

Jak łączyć karierę zawodową z życiem rodzinnym?

Kobiety, które spełniają się zawodowo, często na myśl o dzieciach tworzą w głowie najczarniejsze scenariusze. Boją się, że na wieść o ciąży szef wręczy im wypowiedzenie i stracą to, na co tak ciężko pracowały. Ale są też takie, które – będąc w odmiennym stanie – pracują, awansują, a nawet podejmują studia na kolejnych kierunkach.

Kobiety, które spełniają się zawodowo, często na myśl o dzieciach tworzą w głowie najczarniejsze scenariusze. Boją się, że na wieść o ciąży szef wręczy im wypowiedzenie i stracą to, na co tak ciężko pracowały. Ale są też takie, które – będąc w odmiennym stanie – pracują, awansują, a nawet podejmują studia na kolejnych kierunkach.

Badania psychologiczne dowodzą, że istnieje tak zwana samospełniająca się przepowiednia – jeśli kobieta myśli, że pogodzenie posiadania dzieci z rozwojem zawodowym jest ciężkie, to tak będzie. Tymczasem, wiele z nich mierzy się z tym wyzwaniem na co dzień i odnosi sukcesy. Są dobrymi matkami, przykładnymi żonami, jednocześnie osiągając wyżyny samorealizacji zawodowej. Jak to robią?

Po pierwsze, ważne są dyscyplina i dobra organizacja czasu. Niektóre kobiety twierdzą, że im więcej mają obowiązków, tym wykazują silniejszą potrzebę, by zorganizować sobie dzień. Dlatego nie powinno dziwić, że znajdują one czas także na podjęcie studiów podyplomowych czy MBA. Ponadto, wiedza i umiejętności, które zdobywają podczas studiów, okazują się przydatne nie tylko w pracy, ale także w domu.

Po drugie – zaangażowanie. Jeśli człowiek podchodzi do codziennych obowiązków z otwartym umysłem i chęcią ich realizacji, to z łatwością się z nich wywiązuje, znajdując jednocześnie czas i energię na inne rzeczy. Zdarzają się oczywiście sytuacje, których nie da się przewidzieć, a które mogą zaburzyć nowo zbudowany ład pracy. Wówczas trzeba ponownie przełączyć się na tryb działania. Wspomniane już studia MBA świetnie do tego przygotowują, ucząc w jaki sposób zoptymalizować swoje działania. 

Kobiety nie powinny siedzieć w domu, tylko dlatego, że są w ciąży. Jeśli czują się dobrze i nie mają specjalnych zaleceń od lekarza, ten odmienny stan może dodać im sił do działania. Pracodawca na pewno doceni taki entuzjazm i zaangażowanie.

Warto też pamiętać, że chcieć to najczęściej znaczy móc.