Studia podyplomowe » Blog » Świadome mierzenie się z własnymi myślami i komunikacja wewnętrzna - początek drogi w kierunku dobrej komunikacji.
25.04.2020
News

Świadome mierzenie się z własnymi myślami i komunikacja wewnętrzna - początek drogi w kierunku dobrej komunikacji.

 

Postęp technologiczny, sztuczna inteligencja a ostatnio pandemia i jej skutki wymusza na nas przedefiniowanie dotychczasowych sposób działania. Przez ostatni miesiąc pojawiło się w sieci wirtualnej wiele artykułów, które jednoznacznie wskazują, że przed nami nowy skok i transformacja.

 

Oprócz technologii, pracy zdalnej i kontraktów z dystansu, nowego wymiaru nabiera wzmacnianie miękkich kompetencji, nazywanych czasem kompetencjami przyszłości. Jedną z nich jest umiejętność komunikowania się, prowadzenie dojrzałych i wartościowych rozmów. Ci , którzy nabędą taką umiejętność zwiększają szansę na efektywne funkcjonowania w mocno zmieniającym się, niepewnym świecie.  

Komunikacja jest mocno niedoceniana, głównie dlatego że wiele już w tej sprawie było powiedziane. To jeden z elementów rozwojowych, który jest przekazywany w trakcie warsztatów i szkoleń. Na rynku mamy ogromną ilość publikacji traktujących o sposobach komunikowania się, prowadzenia rozmów czy spotkań. Dlaczego więc ten temat nadal jest tak istotny i co nowego można w tej sprawie powiedzieć?

# Po pierwsze, nie chodzi o to aby tworzyć i mówić nowe rzeczy. Żyjemy (żyliśmy?) w czasach, gdy „nowe” wypiera „dotychczasowe”. Ale to nie oznacza, że to „dotychczasowe” przestało być skuteczne i potrzebne.  

# Po drugie, rezygnowanie z już znanych wzorców komunikacji i szukanie nowych może doprowadzić do tego, że strony będą się posługiwały różnymi standardami co być może będzie prowadziło do większego szumu i chaosu w komunikacji. Przykład: zamiast prowadzenia rozmów on-line – wykorzystamy tylko czat i emotikony. Pole do nadinterpretacji jest ogromne.  

Podobnie jest z komunikacją i wszelkimi technikami z nią związanymi. Pogoń za kolejnymi modelami jest według mnie drogą mało efektywną. Znacznie bardziej przydatne będzie na nas wykorzystywanie tych narzędzi i technik, które już funkcjonują. Wystarczy je adaptować do nowych warunków i okoliczności.  

Z mojej perspektywy, w czasach pandemii, izolacji, dystansu między ludźmi nadal aktualne jest świadome mierzenie się z własnymi myślami i komunikacją wewnętrzną. Moim zdaniem, to tam zaczyna się cały proces. Im więcej uważności poświęcimy na to, aby rozpoznać własne wzorce komunikowania się z otoczeniem tym łatwiej, prościej i efektywniej będziemy mogli przekazać to na czym nam zależy.  

Myślę również, że warto pomimo wszystko zwracać uwagę na swoje potrzeby oraz potrzeby innych osób. Warto je sondować, nazywać i wypowiadać. To upraszcza porozumienie się i zwyczajnie zbliża. Przestajemy chować się za maskami oficjalnych komunikatów a dajemy sobie i rozmówcy szansę na prawdziwą rozmowę. A to chyba jest w obecnym czasie wartością samą w sobie.  

O uważności na własne myśli, o wychowywaniu umysłu do wspierającej komunikacji oraz o uważności w rozmawianiu będziemy dyskutować w trakcie najbliższego szkolenia w formie webinaru organizowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego pt. "Skuteczne sposoby na trudne rozmowy. Komunikacja w czasie pandemii".

Autor: Marcin Mydlak - specjalizuje się w tematach komunikacji, budowania relacji, wpływu emocji na funkcjonowanie w środowisku. Pomaga managerom i specjalistom w zmianie nawyków i schematów myślenia. Wspiera zmiany na poziomie budowania nowych umiejętności oraz zmiany w postawie.